Terminy Leczenia
Rezonans magnetyczny na NFZ - gdzie najszybciej?
Rezonans magnetyczny na NFZ - gdzie najszybciej?

Rezonans magnetyczny na NFZ - gdzie najszybciej?

Autor: Terminy Leczenia

25 listopada 2021

Aktualizacja: 26 listopada 2021

Jakiej usługi NFZ szukasz?

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki świadczeń i umów wizytę.

Wyszukaj świadczenie

Co to jest rezonans magnetyczny? Rezonans magnetyczny to pole magnetyczne, które rezonuje z momentami magnetycznymi jąder atomowych w celu wytworzenia sygnałów, które są wykrywane przez obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Rezonans magnetyczny jest bardzo znaną techniką diagnostyczną stosowaną w medycynie. Pozwala w nieinwazyjny, nieszkodliwy sposób ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek - również tych w obrębie mięśni, jak i samych kości! MRI może wskazać zmiany chorobowe zarówno w tkance mięśniowej, jak i w miejscach, w których można by się ich spodziewać (np. w kręgosłupie).

Dodatkowo, badając naczynia krwionośne za pomocą tego typu procedury, można zobaczyć, jak funkcjonują one prawidłowo, co pozwala lekarzom na podjęcie konkretnych decyzji dotyczących możliwości leczenia w oparciu o te wyniki

Rezonans magnetyczny może być wykorzystywany do wielu celów, ale w tym artykule skupimy się na MRI - obrazowaniu rezonansem magnetycznym. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie można wykonać rezonans magnetyczny na NFZ lub jak długo trwa jego wykonanie.

Jak długo trzeba czekać na badanie rezonansem magnetycznym na NFZ?

Średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym wynosi miesiąc, ale może wahać się od dwóch tygodni do roku w zależności od placówki.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane przez NFZ?

Badanie rezonansem magnetycznym jest powszechnym i ważnym testem, które może być przeprowadzany zarówno w ramach prywatnych usług medycznych, za które pacjent musi zapłacić z własnej kieszeni, jak i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - badanie głowy, przysadki mózgowej, jamy brzusznej i miednicy mniejszej, klatki piersiowej, odcinka lędźwiowego, piersiowego i szyjnego kręgosłupa, stawu kolanowego, barkowego, biodrowego, skokowego i łokciowego, nadgarstka, szyi, stopy i zatok, ręki, przedramienia, ramienia, stawów krzyżowo-biodrowych i oczodołów, splotu barkowego, podudzia, uda, twarzoczaszki, stawów skroniowo-żuchwowych, łopatki i stawów mostkowo-obojczykowych oraz badanie płodu.

Jak długo trwa badanie rezonansem magnetycznym? Całe badanie rezonansem magnetycznym jest bezbolesne i trwa od około 15 do 45 minut. Jedyny dyskomfort pacjenta polega na tym, iż pacjent przez całe badanie rezonansem musi przebywać w pozycji nieruchomej.

Co musi zawierać skierowanie NFZ na rezonans magnetyczny?

  • podmiot wystawiający skierowanie
  • dane pacjenta
  • rodzaj przedsiębiorstwa/podmiotu, do którego kieruje się pacjenta na badanie
  • inne informacje lub dane ustalone przez lekarza (wyniki badań)
  • data wystawienia skierowania
  • oznaczenie lekarze kierującego na badanie wraz z jego danymi osobowymi i podpisem

Kto może mi pomóc w ustaleniu czasu oczekiwania na wizytę?

W ustaleniu czasu oczekiwania na wizytę może pomóc Ci aplikacja terminyleczenia.pl. Wystarczy, że wejdziesz tutaj i wybierzesz województwo, miasto oraz placówkę a dowiesz się, gdzie najszybciej uzyskasz badanie rezonansem magnetycznym w Twojej okolicy!


@2024 Story Design  / Regulamin  / Polityka prywatności  / Polityka cookies

Stworzone przez The Story  z do pacjentów